Wypisz Wyczytaj – kampania społeczna

O nas

Historia

Koncepcja Wypisz Wyczytaj, jako kampania społeczna długofalowo prowadząca działania na rzecz promocji pisania ręcznego i czytania, powstała kilka lat temu. Była pomysłem i marzeniem, a zarazem celem do zrealizowania, Karoliny, która zawodowo zajmuje się badanem pisma ręcznego, niezmiennie przy tym pasjonując się nim.

Pomiędzy zachwytem nad niepowtarzalnością ludzkiego grafizmu, stale nabywanymi pięknymi artykułami piśmienniczym i z czułością ustawianymi książkami w domowej bibliotece, były też jej spostrzeżenia o występującym ogólnie u społeczeństwa drastycznym zaniku codziennego nawyku sporządzania odręcznych zapisków oraz czytania, jako formy spędzania czasu i treningu komunikacji. Jako grafolog – w badanych próbkach pisma osób młodych Autorka od kilku lat zauważa skrajne opóźnienie w procesie rozwoju grafizmu i jednocześnie znaczące przyspieszenie występowania cech pisma starczego – patologicznego – wśród osób, które są dalekie od takiego wieku.

Te wnioski zaniepokoiły Pomysłodawczynię Wypisz Wyczytaj, bo jako grafolog kliniczny rozumiejący neurologiczny proces powstawania pisma ręcznego, rozumie, że oznacza to gorszą kondycję mózgów. W spotkaniach z Klientami wielokrotnie słyszy: „oj ja już prawie nie piszę ręcznie”, „nie poznaję swojego pisma!”, „odwykłam/(-em) od pisania”. A szkoda, bo to przecież nasza podstawowa umiejętność oraz doskonałe ćwiczenie dla mózgu. Jednocześnie obserwacja komunikacji międzyludzkiej na przestrzeni lat daje wnioski, że nawiązywanie kontaktów, budowanie relacji są dla nas coraz trudniejsze i coraz mniej interesujące. Przebodźcowani filmikami, zdjęciami, treściami w postaci haseł w animacji drastycznie postępują trudności w zainteresowaniu się i przebrnięciu przez obszerniejsze teksty.

Autorka zauważa, że społeczeństwo zachłyśnięte rozwojem technologicznym zapomniało, jakie korzyści zdrowotne i ogólnorozwojowe płyną z regularnego wykonywania tych dwóch prostych i podstawowych lecz  doskonałych czynności, a także jakie są skutki braku tej praktyki.

Jako wielka entuzjastka kaligrafii – sztuki starannego i estetycznego pisania – przypomina, że zaledwie 60 lat temu w polskich szkołach była ona przedmiotem nauczania. Dodaje, że obecnie dzieci sprawniej posługują się smart phone’m niż długopisem, a ogólnie wśród społeczeństwa, w wyniku rezygnacji z codziennej praktyki pisania i czytania, mamy do czynienia z analfabetyzmem wtórnym.

Widząc ten niepokojący trend oraz wiedząc o korzyściach zdrowotnych i ogólnorozwojowych płynących z pisania ręcznego i czytania z łatwością doszła do wniosków, że społeczeństwu potrzebne jest wsparcie w formie edukacji o tym, co  zyskujemy wykonując te czynności i aktywizacji w zakresie ich praktykowania.

Myśli sformułowały słowa, a od słów przeszła do czynów. I tak powstało Wypisz Wyczytaj.

Pomysłodawczyni

Karolina Gorzkowska

Pomysłodawca i twórca Wypisz Wyczytaj
Prawnik, grafolog, lingwista kryminalistyczny, biegły sądowy pismoznawca z pełną specjalizacją: kryminalistyczne, psychologiczne i kliniczne badanie pisma ręcznego.

Karolina Gorzkowska – prawnik, grafolog, psychografolog, lingwista kryminalistyczny, biegły sądowy pismoznawca.

Absolwentka kilku  kierunków studiów dostrzegająca w edukacji sposób na zachowanie młodości. Aktualnie opracowuje doktorat z nauk prawnych. W zakresie pismoznawstwa posiada wszystkie specjalizacje: kryminalistyczną, psychologiczną, kliniczną – co znacząco wyróżnia ją w krajowym środowisku grafologów.
Jako jedyny w Polsce ekspert badania pisma ręcznego przeszła procedurę zakwalifikowania jej jako eksperta sądowego w USA. Występuje w amerykańskich sądach z tytułem Expert forensic document examiner.

Założycielka Kancelarii Prawno Grafologicznej – pierwszej i aktualnie jedynej w kraju profesjonalnej, w pełni niezależnej firmy, która kompleksowo bada pismo ręczne,
dokumenty i teksty w ujęciu prawnym, kryminalistycznym, psychologicznym, klinicznym i lingwistycznym. Karolina i jej kancelaria wprowadzili do Polski badanie pisma ręcznego w zakresie klinicznym, które dotyczy pisma osób chorych, o ograniczonym bądź wyłączonym stopniu świadomości, co jest krytycznie ważne dla ważności sporządzanych oświadczeń woli.

Powołała i nadzoruje także Instytut Psychografologii. Jest współtwórcą Polskiego Towarzystwa Grafologicznego Signum Manus – instytucji, która zrzesza faktycznych ekspertów – a nie hobbystów – badania pisma, prowadzi cykl szkoleń w ramach programu Akademia Pismoznawcy, wykonuje ekspertyzy rozstrzygające poprawność wydanych opinii, prowadzi badania naukowe dotyczące rozwoju pismoznawstwa, opracowuje regulacje kryteriów, jakie musi spełniać opinia biegłych grafologów, określa ramy kwalifikacyjne dla  kandydatów do tego zawodu, co pozwala uporządkować nieuregulowany dotychczas rynek grafologów.

Kobieta, która ma misję. Jak twierdzi, po tym, czego nauczyła się o grafologii w zagranicznych jednostkach szkoleniowych, chce, aby i w naszym kraju społeczeństwo miało taką samą świadomość, czym w ogóle jest współczesna grafologia i jakie ma możliwości. Choć wylała się na nią fala hejtu za głośne mówienie o problemie braku kwalifikacji wśród opiniujących, o błędach w opiniach, które rzutują na ludzkie losy, o braku rozumienia przez znaczną część społeczeństwa czym jest grafologia – nie poddaje się i realizuje podjętą misję. Powołała i prowadzi 2 firmy nastawione na top kwalifikacje grafologów, prowadzi akcję społeczną (np. „Nie fałszuję!”), organizuje i opłaca badania naukowe z analiz pisma, pisze artykuły naukowe, wygłasza referaty na konferencjach międzynarodowych, prowadzi cykl certyfikowanych szkoleń dla przyszłych grafologów i podnoszące kwalifikacje dla obecnych, wygłasza wykłady na uczelniach wyższych (np. „Przyjdź, zainspiruj się” na Uniwersytecie Warszawskim; czy „Atrybucja autorstwa” w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; „Poznaj  grafologię” dla SKK Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie) oraz w  fundacjach (np. Centrum Praw Kobiet w Warszawie, Klub doradztwa zawodowego) i klubach biznesowych. Jako ekspert badania pisma ręcznego wielokrotnie gości w programach telewizyjnych, radiowych, a także na łamach prasy.

IDEA I CELE

Zdrowie Rozwój Aktywność

Naszym głównym celem jest promocja zachowania codziennego nawyku pisania ręcznego i czytania, jako ćwiczeń stymulujących pracę mózgu korzystnie wpływających na rozwój i długotrwałe zdrowie. Ideą jest zrównoważone korzystanie z rozwoju technologii i zachowanie nawyku pisania ręcznego i czytania stanowiących zarówno podstawowe umiejętności jak i dziedzictwo cywilizacyjne.

Formy działania

Obrane cele realizujemy poprzez szereg różnorodnych aktywności, spośród których - niezależnie od wieku, zainteresowań, wykonywanej pracy, potrzeb - każdy może znaleźć coś interesującego.

Nasz kanał na YouTube

Cykliczne spotkania, których Gośćmi są eksperci w różnych dziedzinach, osoby znane publicznie, autorzy wartościowych publikacji, przedsiębiorcy, z pracą których chcemy Państwa zaznajomić. Temat rozmów zawsze związany jest pismem ręcznym i czytaniem, a także szeroko pojętym zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz stymulacji pracy mózgu na rzecz długotrwałej jego aktywności.

Wywiady

W myśl idei o promowaniu ćwiczenia mózgu poprzez czytanie, dostarczamy Państwu dłuższe teksty w formie wywiadów. Naszymi Rozmówcami są osoby z różnych branż i środowisk.

Twórczość literacka

Nasze rekomendacje Zapraszamy do odwiedzenia sekcji Polecamy, gdzie znajduje się rekomendowana przez nas różnorodna literaturaFelietony Kontynuując zagadnienie stymulacji mózgu poprzez czytanie oferujemy także lekturę lżejszą - felieton do kawy.

Szkolenia, warsztaty

Kurs grafologii

Cykl profesjonalnych i certyfikowanych szkoleń z nauki badania pisma ręcznego organizowanych przez Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus.

Więcej

Kurs kaligrafii

Cykl profesjonalnych szkoleń z zakresu kaligrafii organizowanych przez Ink on my fingers, Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus.

Więcej

Inne warsztaty

Wydarzenia jednostkowe bądź seria różnych spotkań organizowanych w ramach urozmaiconych przedsięwzięć kampanii.

Więcej

Ambasadorzy

Ambasadorami Wypisz Wyczytaj są zapraszane do współpracy wyróżniające się osoby, których działalność zawodowa lub społeczna wiąże się z pisaniem bądź czytaniem.

Sylwia Posiadała

Kryminolog, grafolog, lingwista kryminalistyczny.
Jej początkowe zainteresowania szeroko pojętymi dziedzinami kryminologii i kryminalistyki nie były przypadkowe, w przeciwieństwie do losowej sytuacji życiowej, w której spotkała się z grafologią. Badanie pisma pochłonęło ją tak bardzo, że ludzki grafizm stał się jej pasją. Dziś jest wybitnym pismoznawcą oraz wielkim entuzjastą kaligrafii. grafoekspert.pl

Agnieszka Sionek

Architektka, kaligrafka, pasjonatka piśmiennictwa.
Agnieszka prowadzi zajęcia kaligrafii m.in. w warszawskiej filii Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa & Dziedzin Pokrewnych. Podczas zajęć łączy kaligrafię z innymi technikami plastycznymi, np. z kolażem, rysunkiem i malarstwem. Twierdzi, że kaligrafia to przed wszystkim piękne rzemiosło, więc nie trzeba odznaczać się wielkim talentem, żeby zacząć pisać. Instagram: ink_on_my_fingers

Małgorzata Karolina Piekarska

Pisarka, dziennikarka prasowa i telewizyjna, historyczka sztuki.
Kobieta tysiąca talentów i skutecznie realizowanych pomysłów z obszaru kultury, literatury, genealogii i sztuki. Autorka wielu książek, felietonów i scenariuszy, a także wystaw. Jeździ po Polsce z warsztatami dziennikarskimi, filmowymi, genealogicznymi i literackimi - dla młodzieży i dorosłych. www.piekarska.com.pl

Marika Krajniewska

Pisarka, wydawca, wykładowca PAN
Autorka kilkunastu książek wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Pracuje nie tylko z książkami, ale również z ludźmi, prowadząc treningi mentalne i holistyczne programy dla twórców, które obejmują cały proces twórczy – od pomysłu po promocję. Dąży do tego, aby każda interakcja i każde słowo miały moc przemiany, otwierając drzwi do nowych możliwości i perspektyw dla wszystkich, z którymi współpracuje. papierowymotyl.pl

Dagmara Budzbon-Szymańska

Pisarka, tłumaczka i historyczka sztuki
Autorka książki „Mistrzynie. Eseje o polskich artystkach”, a także książek dla dzieci detektywistycznej serii ze sztuką w tle. Prowadzi bloga poświęconego sztuce dla dzieci sztukadladzieci.pl, jest także inicjatorką akcji Połączmy Sztuki, łączącej sztukę i ćwiczenia rozwojowe dla najmłodszych. Prowadzi warsztaty dla dzieci, promując czytelnictwo i sztukę. dagmarabudzbonszymanska.blogspot.com i sztukadladzieci.pl
PARTNERZY I PATRONI

Razem lepiej

Wypisz Wyczytaj zaprasza do współpracy osoby fizyczne i prawne (firmy, jednostki samorządowe, organizacje, …), którym bliskie są nasze cele i idea.
W zależności od profilu działalności lub rodzaju współpracy możecie Państwo być

  • Partnerem kampanii
  • Patronem medialnym
  • Patronem rządowym i samorządowym
  • Patronem honorowym

Zasady współpracy określane są indywidualnie. Formy wsparcia dotyczą kwestii biznesowych,
merytorycznych i symbolicznych.

Partnerzy i Patroni

Poznaj Partnerów kampanii, dzięki którym istnieje ten projekt. W czasach, gdy niewielu jest zainteresowanych działalnością społeczną bez odnoszenia korzyści, to właśnie zasoby tych Partnerów pozwalają na tworzenie kampanii Wypisz Wyczytaj.

Polskie Towarzystwo Grafologiczne
Signum Manus

https://www.grafolodzy.com

Kancelaria Prawno Grafologiczna

https://www.kpg-legal.pl

Grafoekspert Sylwia Posiadała

https://grafoekspert.pl

Podoba Ci się nasz projekt?