23 stycznia 2025 roku świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pisma Ręcznego. Wydarzenie to organizowane było przez kampanię Wypisz Wyczytaj oraz Polskie Towarzystwo Grafologiczne Signum Manus. Miejsce wydarzenia było nieprzypadkowe, bo świętowaliśmy w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
W trakcie całodniowych obchodów uczestnicy wzięli udział w prelekcjach, rozmowach, premierach. Inauguracyjna prelekcja dla warszawskich szkół podstawowych pt. “Korzyści płynące z pisania ręcznego i czytania” została wygłoszona przez Karolinę Gorzkowską i Sylwię Posiadała z Wypisz Wyczytaj. Dzieci oraz kadra nauczycielska zapoznały się z takimi zjawiskami społecznymi jak tik-tok brain, przebodźcowanie, short attention span. Zostały przytoczone wyniki badań naukowych oraz zagrożenia wynikające z zaniechania pisania ręcznego i czytania. Zostały zaprezentowane książki dobrane adekwatnie do grupy wiekowej i jednocześnie zachęcające do notowania ręcznego, które można było kupić na stoisku Wypisz Wyczytaj.
Fundacja Pięć Plus przedstawiła metody szybkiego czytania, z praktycznym zastosowaniem, podczas prelekcji „Czytaj więcej w 2025 roku”. Z Joanną Andrejczuk „Papieraśki” porozmawiałyśmy o jej pasji do ręcznego robienia notesów oraz o tym, czy warto było rzucić etat dla papieru. Podczas prelekcji “Kolor i woda, czyli rzecz o atramencie” wygłoszonej przez KWZ Ink, publiczność dowiedziała się m.in. jaka jest różnica między tuszem a atramentem oraz jak wygląda proces ich powstawania. Notesy Papieraśki oraz produkty KWZ Ink były możliwe do zakupu w trakcie obchodów.
Kolejnym gościem w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Pisma Ręcznego był lektor i legenda dubbingu Leszek Filipowicz, który w niesamowity sposób opowiedział o pracy lektora i słowie.
Nietuzinkowe i oryginalne wystąpienie zagwarantowała Agata Kacperczyk z White Rat Tattoo, która wygłosiła prelekcję “Pismo ręczne w tatuażach”. Opowiedziała nie tylko o historii tatuażu, ale również o pracy tatuatorki, jakie napisy są najczęściej tatuowane na skórze, jaką czcionką i jaką treść pozostaje na skórze na zawsze.
Obchody zwieńczyła wieczorna premiera książki “Od słowa do słowa” wydawnictwa Papierowy Motyl, czyli rozmowy z pisarzami o słowie. Wypisz Wyczytaj również jest częścią tej książki, gdyż wstęp do niej napisały Karolina Gorzkowska i Sylwia Posiadała. Podczas premiery książki publiczność spotkała się z jej autorami: Mariką Krajniewską, Katarzyną Bondą, Anną Matusiak, Izabelą Janiszewską, Marcelem Woźniakiem. Premierę dopełniła gra słowna z publicznością i aktorem improwizacyjnym.
Swoją premierę miał Słownik Terminów Pismoznawczych w wersji polskiej i anglojęzycznej autorstwa Polskiego Towarzystwa Grafologicznego Signum Manus oraz Perfect letter. Podręcznik do kaligrafii współczesnej, również w wersji polskiej i anglojęzycznej.
Oprócz tych niesamowitych wydarzeń Dom Literatury wypełnił się eksponatami związanymi z pismem ręcznym. Wystawa „Wędrówki kaligraficzne przez wieki” prezentuje pismo ręczne kaligrafowane stylami pisma z różnych epok oraz ręcznie malowane inicjały, autorstwa Grafoekspert Sylwia Posiadała. Jedna ze ścian wypełniła się autografami osób ze świata nauki, sztuki i nie tylko. Z pozostałej części wystawy można dowiedzieć się m.in. jak powstaje proces pisania ręcznego oraz ciekawych faktów o grafologii.
W trakcie obchodów goście mogli zostawić po sobie pamiątkę, oczywiście w formie pisma ręcznego, pozostawiając wpis w księdze gości, a także zdjęcia w ramce Wypisz Wyczytaj. Na każdego czekała niespodzianka w postaci losowania ciekawostek o piśmie ręcznym i książkach.
Partnerami wydarzenia byli:
- Polskie Towarzystwo Grafologiczne PTG Signum Manus
- Wypisz Wyczytaj
- Kancelaria Prawno-Grafologiczna KPG-legal
- Grafoekspert
- Dom Literatury
- Fundacja Dom Literatury
- Your Roots In Poland
- Anywhere.pl Platforma Medialna













Zostaw komentarz